Archiv Dana Emingerová |
Ta zídka sama o sobě je úplně obyčejná, ale v našich školních letech měla zvláštní důležitost: na ní jsme sedávaly se spolužačkami po vyučování, než byl čas jít domů. Bylo to oblíbené místo – tady jsme si sdělovaly důležité novinky, postěžovaly si navzájem na rodiče i učitele a předávaly si „pikantní“ tajemství.
Od nástupu do třetí třídy jsem kamarádila s Monikou. Pamatuji si ji jako bezvadnou a otevřenou holku – byla s ní legrace a vždycky uměla přijít s něčím zajímavým. Byla chytrá a učila se snadno. Rozhodně ale nebyla šprtka, sem tam schytala nepřipravená taky nějakou horší známku – o to byla sympatičtější.
Když jsme v nižších ročnících chodily po vyučování do družiny, měla jsem možnost vídat i Moničina otce. Pamatuji si jeho unikátní vystupování: když dorazil do školní družiny, aby Moniku vyzvedl, zpravidla otevřel dveře třídy dokořán a hlasitě zavelel:
„Moniko, domu!“ Načež přibouchl dveře a čekal na ni na chodbě. I jako dítě jsem byla z jeho přístupu rozpačitá – většinou zcela ignoroval vychovatelku a okamžik mezi dveřmi věnoval jen krátkému povelu. Jakmile se tatínek zjevil, Monika si bleskově zabalila brašnu a pádila domů. Bezesporu měl u ní respekt.
Jinak měla ale Monika doma volnější režim než já. Projevovalo se to například tím, že mi vždycky vyprávěla obsah televizních detektivek, které na rozdíl ode mne shlédla.
V červnu 1977 jsme končily pátou třídu. Poslední den školního roku jsme obě obdržely celkem solidní vysvědčení a rozloučily se se spolužáky a třídní učitelkou, která odcházela na mateřskou. Monika pak čekala před školou na otce, až ji autem vyzvedne. Já jsem zůstala s ní.
Seděly jsme podle zvyku na naší zídce a povídaly si, co nás čeká o prázdninách. Současně jsme se těšily na shledání v září a plánovaly, co všechno podnikneme. Bylo nám tak dobře, vždyť povinnosti školního roku skončily a před námi byly dva měsíce volna!
Když dorazil Moničin otec, chvatně jsme se s Monikou rozloučily, s lítostí, že to bude trvat tak dlouho, než se zase sejdeme. Monika mi mávala a nastoupila do vozu. To bylo naposledy, co jsem Moniku viděla.
Od té doby jsme se už nikdy nesetkaly. Po prázdninách Monika chyběla. Nikdo nám dětem neřekl, co s ní je. Telefon vyzváněl naprázdno. Až koncem října přišel dopis. Měl švýcarskou známku a zpáteční adresa byla napsána francouzsky. Moničino příjmení už bylo vypsáno bez přechylování. Psala zcela věcně, kde teď bydlí a kam chodí do školy.
Pochopila jsem, že kromě dopisů už žádný další kontakt s kamarádkou nebude. Pořád jsem musela myslet na to, jak mi naposledy mávala před školou, kam já chodím dál, ale už bez ní. Od toho léta 1977 z mého života podobně odešly další desítky lidí. Ale s málokterou emigrací mám spojený tak osobní zážitek, jako tehdy s Monikou. A nato si vzpomenu, kdykoliv jdu kolem naší školní zídky.