Petra Šestáková, Fakulta designu a umění v Plzni |
Hluboké údolí v povodí Dyje, tam kde sluneční parsky dopadají jen tři hodiny před a po poledni, bylo vždy něčím zvláštní a prorostlé magií.
Kraj to byl drsný a těžko dostupný. Strmé svahy představovaly náročnou cestu pro vozy, ale řeka zde byla obdařena silným proudem, takže mlýnů tu vznikalo požehnaně. Zvládaly zásobovat moukou širé okolí i s největším městem Znojmo. Do takových krajů se žádnému zloději moc nechtělo, takže ani strašidla jste zde najít nemohli. Na čerta tu bylo přecejenom příliš vlhko a zima a hastrmanovi by říční proud odnesl všechny hrnečky a vlastně ani těch duší by tu moc neposbíral. Ale odlehlé místo, zase vyhovovalo tvorům jiným a že jich tu bylo potřeba!
Vlastnit takový mlýn byla jedna velká starost, zlodějů se obávat nemuseli, ale úzké hustě zarostlé údolí s sebou přinášelo jiné problémy. A to doslova. Řeka během své cesty posbírala co se dalo, od nejmenších lístků až po veliké větve a všechno posílala přímo do mlýna. Jak jistě víte, malé věci ve velkém počtu toho dokáží hodně a přesto že malé větvičky vypadaly zprvu nevinně, zachytávaly se na splavu a voda je zanášela náhonem až k mlýnskému kolu. Tak se časem stalo, že nahromaděný nepořádek zpomalil nebo uplně zastavil běh kola. A takové mlýnské kolo je nepostradatelné a na jeho chodu závisí osud celého mlýna. Náročná práce pro mlynáře naštěstí představovala jen zábavnou hru pro říční víly. A právě ty tu žily.
Nebyly to ale běžné, víly, jako ty lesní, které svým vábivým tancem v noci svádí pocestné z cesty a milence od jejich milenek. Tohle byly víly vzhledově ale i povahově uplně jiné. Nejraději se vozily na říčních proudech a telíčka měly tak malá, že se snadno dostaly do skulinek mlýnského kola, které mohly snadno zbavit všech nečistot a ještě si při tom zahrát na schovku. A za takovou pomoc byli mlynáři vždycky vděční, a tak vílám pekly ty nějsladší koláče a plněné buchty z nejlepší čerstvě namleté mouky. Protože každý přece ví, že víly mají ten nejmlsnější jazýček ze všech. Po takovém náročném dni víly nejraději odpočívaly na vyhřátých kamenech, a aby jim nezmrzla jejich holá tělíčka, která nejlépe klouzala po vlnách, oblékaly na sebe krásné huňaté kožíšky ušité z toho nejjemnějšího mechu. Jejich největší poklady které si střežily jako oko v hlavě. A tak se jim začalo říkat víly Kožešničky.