Ředitel Mikyška a maturanti 1977 |
Následoval příchod vojsk, rozstřílené Národní muzeum a vyhořelé domy u Československého rozhlasu...
Z našich životů zmizeli ti, kteří emigrovali – tehdy jsme ještě nevěděli, že je neuvidíme už nikdy nebo možná za dvacet let. Do společnosti vstoupila normalizace, znovu se zavřely hranice, přišlo propouštění nebo pracovní degradace rodičů či přátel. Na gymplu vyměnili paní ředitelku Rajdlovou za profesora Mikyšku.
Miloš Hoznauer |
Chvíli za ni suplovali jiní, až převzal hodiny její manžel, profesor Miloš Hoznauer. Držel se, ale muselo to pro něj být hodně obtížné... Dodnes vidím jeho nahrbená záda proti oknu. Zahleděn ven jen šeptal: „Ach Volha, Volha...“ a dlouze, předlouze mlčel. I my jsme mlčeli a čekal. Věděli jsme, že mu nemůže být do smíchu. Ale dosazený ředitel Mikyška tehdy musel projevit značnou míru osobní statečnosti, aby ho přijal. Hoznauer byl totiž „politicky nežádoucí“. Jenže zůstal sám se dvěma dětmi a nějak se uživit potřebovali. Převzal tedy úvazek své ženy a v průběhu let se stal výraznou osobností GVP.
Zdeněk Rašín a Darina Hašková |
Někteří spolužáci si více pamatují jeho sarkastické poznámky hraničící s urážkami. Já jsem zažila maximálně: „Hadačová, vy mít místo očí vidle, tak už jsem dávno na hnoji!“ V mé paměti uvízla jeho nevím z čeho pramenící důvěra, že nebudeme podvádět a zneužívat jeho „umělecky svobodomyslný“ přístup k formalitám, například k vedení administrativy.
Tomuto profesorovi, který nás byl schopen nemilosrdně tepat, na kusy cupovat naše sebevědomí a náš svět, se tehdy zbortil během tří týdnů celý jeho svět – umřel mu starší syn Zdeněk. Znali jsme ho, maturoval rok před námi, s otcem si byli blízcí i uměleckými sklony. Bylo to nečekané, rychlé a nelítostné. My jsme se měli připravovat k povinné maturitě z češtiny a z našeho češtináře a němčináře byla troska. Myslím, že jedna z nejtěžších životních situací je přežít své vlastní dítě. A to jsme prožívali s Rašínem. Nevím, jak se z toho vůbec dokázal vzpamatovat a dál učit.