26. února uplynulo deset let od Arnoštova odchodu. Ještě na počátku února 2011 jsem za ním jezdila do nemocnice, když jsme chystali knihu Živel Lustig. Cestou v tramvaji jsem poslouchala nahrávky z kurzů a smála se vtipům, které nám vyprávěl. Pak jsem seděla u nemocniční postele a smála se s ním zas... Přeju Vám, abyste neklesali na duchu. Buďte stále tvořiví a pozitivní, jako byl do poslední chvíle Arnošt.
Dana
Vzpomínkový večer
Arnošt Lustig (21.12. 1926- 26.2. 2011)
„Večer byl inspirativní. A Tvůj příspěvek na blogu iDNES hezký,“ napsala mi dcera Eva Lustigová, která se do setkání připojila ze Ženevy a udělaly jí radost radost Vaše příspěvky o Arnoštovi.
Svou zdravici poslala i Arnoštova 97-letá sestra Hana. „Ze svých studentů můžeš mít opravdu radost... Dokázali jste přivést Arnošta mezi nás. Hned jsem se v tomhle srabu, co nás teď obklopuje, cítil líp. Arnošt prostě vždycky uměl rozsvítit a odehnat tmu... přesto nebo právě proto, že poznal i její nejhroznější hlubiny,“ vyjádřil se jeden z čestných hostů Jan Fischer, bývalý premiér a spolužák Arnoštova syna Pepiho. Záznam zde.
„Slušnost je jako motýl nad mořem. Aby se neutopil, nesmí přestat mávat křídly.“ (Arnošt Lustig)
Můžete objednat zde |
Knihy, které rozšíří Váš obzor
Tip od Evy Lustigové: Táta nepsal jen o holokaustu
Arnoštova dcera sestavila pod názvem Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět knihu z dosud nepublikovaných rozhovorů a rozhlasových relací z let 1953–2010. Mapuje tak Lustigovy novinářské i literární začátky, vztah k pražskému jaru, emigraci a návrat po sametové revoluci. Nechybí ani názory na výuku literatury a filmu či vlastní literární tvorbu. V knize jsou odkazy na pořady, které si tak můžete poslechnout i naživo.
Během vzpomínkového večera Eva na přání některých účastníků doporučila knihy nad rámec holokaustu: Případ Marie Navarové, Bílé břízy, Okamžiky s Otou Pavlem, Miláček, Nemáme na vybranou, Dívka u oleandrového keře.
Zajímavé jsou i literární reportáže z Izraele 1948-1949.
Dlouhodobý kurz na Jitsi Meet, info@danaemingerova.cz |
Jarní nabídka kurzů
Víte, proč musíte správně používat v povídkách i vulgarismy? Jde o důvěryhodnost postav. Tak si představte, že chlap v hospodě praští do stolu se slovy: Dneska jsem se málem pokakal, když mi spadla cihla na nohu. Nebo paní učitelka v první třídě: Kurva, děcka, to je dneska kosa. To by autorovi asi nikdo nevěřil. Učím každý čtvrtek dvě skupiny. Chcete-li se na nás podívat, napište na info@danaemingerova.cz. „Naskočit“ do jarního literárního vlaku lze zde. V nabídce je nově od 6.4. i aprílový čtyřdílný on-line kurz pro začátečníky.
Věra Staňková nově ředitelkou Horácké galerie
„Myslím, že vstoupit do galerijního života v době kovidí je úkol, který se jen tak nevidí!“ zaveršovala si Věrka na svém blogu, když 1. března vstoupila do Horácké galerie s novým posláním. „Až se mi z toho napětí třásl respirátor!“ Galerie, která spravuje téměř 10 000 uměleckých děl, sídlí v prostorách zámku v Novém Městě na Moravě, odkud Věrka pochází. „Všechny psavce zvu na Vysočinu, jakmile se galerie otevřou…“
Literární aktivity
Nataša Richterová, Jana Bednářová a Zdena Součková zabodovaly svými povídkami u Haliny Pawlowské v rubrice Co Čech, to Němcová na ČRo Dvojka. Poslechněte si Natašinu Dračici a Koučku, Janino Kouření, koroňák, knoflík a Zdeniny povídky Pánský striptýz a Láska skrz kalhotky.
Hana Kavalová založila v Orlové spolek Pisálci.
Pod záštitou Městské knihovny Orlová se scházejí jednou měsíčně lidé, kteří rádi píší, čtou si svá dílka, chválí je i kritizují podobně jako na kurzech Psaní podle Lustiga. Hanka své Pisálky představila v rozhlase Ostrava.