Falknov Calling, Filip Rokyta alias Dr. Filipitsch |
PRAHA
Anna Vocelová
ENGELSOVA I.
Právě sem - do malého domku vedle pohřební služby - vedly první kroky mé mámy z porodnice se mnou v náručí. Jeho součástí bylo i truhlářské království mého dědy Vendy, který bydlel s babičkou nad námi. Sotva jsem se začala batolit, staly se hobliny s pilinami mou nejlepší zakázanou potravou.
Octla jsem se v ní krátce po sametové revoluci, aniž bych musela svůj rodný dům opustit. Místo Engelse totiž naší ulici začal dávat jméno Roosevelt. Táta říkal, že konečně se za adresu nemusíme stydět, že ten pán od R prej nebyl takovej kašpar. A prej to byl dokonce prezident. Sice znám jen Husáka, ale tátovi se musí věřit.
ROOSVELTOVA II.
Naší velkou sesterskou zábavou byla jízda na zelených vrátkách. Vylezly jsme na ně, zmáčkly kliku a setrvačností je nechávaly vozit do jejich úplného otevření. Táta naše jízdy sdílel s o poznání menším nadšením. „Holky, okamžitě dolů! Nebo nebude večerníček!“ ozvalo se z okna. „Nám to nevadí, nám to nevadí, stejně je ta přiblbá Ája s Maxipesem,“ odpověděly jsme sborově, ještě dvakrát se povozily a nakonec slezly dřív, než nás přišel násilím sundat.
NAD ŠTOLOU I.
Přes kouř cigaret není z předsíně do kuchyně skoro vidět, zato hřmotný hlas dědy Oldy je slyšet i k sousedům. „Kde jste, pardálové?“ vítá nás ze svého zeleného ušáku. Nejsem sice pardál, ale běžím za ním, skáču mu na klín a dávám pořádnou štípanou pusu. Sice smrdí kouřem, ale ta pusa za to stojí. Takovou totiž umí jen můj pražský děda.
NAD ŠTOLOU II.
A taky umí pražský děda Olda výborně násobilku. Zato já jsem z ní ve třetí třídě dostala svou první trojku. Babička nám nandala do společného hlubokého talíře krupicovou kaši, zalila ji rozpuštěným máslem, zasypala vrstvou kakaa a moučkového cukru a počtářský trénink mohl začít. Co správný výsledek, to plná lžíce pro každého. „Tři krát osm.“ „Dvacet čtyři.“
„Sedmdesát dva děleno osmi.“
„Dva krát devět.“
Za pár minut je talíř připravený na umytí a já na jedničku.
Jiří Wilson Němec
ŽERANOVSKÁ
Bydlel jsem rok u babičky v Žeranovské ulici. Na jednom konci krámek s mlékem a voňavým pečivem a na druhém s pečivem a mlékem. A uprostřed kino. Chodil jsem do něj za odměnu jednou týdně. Babička mi do ruky vtiskla dvě koruny a já se jako první mezi návštěvníky usadil do druhé řady na balkóně. Lístek znějící na to místo byl malý, maličký. Posadil jsem se a pokusil se vyrobit z něj ještě menší lodičku. Podařilo se a já ji posunoval po hraně opěradla sedadla přede mnou. Moc jsem se těšil na Lauera a Hardyho a jejich srandovní eskapády. V sále už zhasli. Bylo vyprodáno a tedy plno. Na poslední chvíli se přiřítila rodinka s lístky, z nichž jeden zněl i na mé místo. Marné bylo mé vysvětlování, že můj lístek někam odplul. Uvaděčka mě vyvedla ven jako černého pasažéra. Sál se řehonil groteskám, ale beze mě. Uvnitř slzy smíchu a mé slzy bezmoci na chodníku v Žeranovské ulici.
Stojí tam. Stojí tam už třetím rokem a jsem na něj opravdu pyšný. Vlastně na ni. Na mou audinu 80. Tchánův dárek z Bavorska. Září červení v plné palbě včetně automatu.
To ráno jsem s ní chtěl vyrazit do Čech. Před domem byl na místě audiny prázdný flek. Pod rouškou noci změnila majitele a odcestovala jinam.
Falknov Calling, Filip Rokyta alias Dr. Filipitsch |
NÁMĚSTÍ J. V. K. I
LATRÁN I
ŘÍČNÍ NAVIGACE
Jsem říční navigace Berounky. Být říční navigací je většinou jednotvárná existence, ale občas se na mě přeci jen stane něco zajímavého. Jako například v květnu pětačtyřicátého roku, kde po mě pílili strejdínští obyvatelé na Prahu vítat sovětské vojáky.