Vloni jsme byli na zámecké literární dílně na Loučeni a okořenili jsme si ji scenáristikou s Milanem Štaindlerem. Na podzim jsme oživovali Štursovy sochy v Novém Městě na Moravě. Před Vánocemi jsme zvládli dvě autorská čtení – přípravné v Horácké galerii a finále před zaplněným sálem v Divadle Dobeška. Pokřtili jsme knihu MAMI, CO JE TO ČUPÁK, která se prodává i v knihkupectvích. Proběhly semináře s inspirativními osobnostmi z oblasti filmu i literatury. S týmem kvalitně proškolených lektorů učíme na univerzitě, ve firmách i v Akademii věd, vystupujeme na konferencích.
Co plánujeme letos, přečtěte si níže. Těším se na Vás
Dana
Loňská čtvrtá literární dílna na Loučeni |
Pátou zámeckou dílnu na Loučeni můžete objednávat zde.
Natáčení s kameramanem Ondřejem Procházkou
V březnu s námi byl na zámecké literární dílně na Loučeni, v listopadu pro nás zachytil celý křest knihy MAMI, CO JE TO ČUPÁK v Divadle Dobeška. Točí na kurzech a dalších našich akcích. Výsledkem bude video, které může být i jakýmsi virtuálním kurzem. Seznámíme v něm diváky s tím, jak semináře fungují a co nám zanechal spisovatel Arnošt Lustig, k němuž se hrdě hlásíme. Budeme však mluvit také o nástrahách „literární pravdy“, jak příběh stavět z literárních cihel (dialog, popis, akce) a při tom dbát na rytmus jazyka i vyprávění.
Určitě budeme potřebovat dobrovolníky proškolené v rétorice, kteří načtou, jak to má i nemá vypadat...
Konference o vzdělávání dospělých
Dana mezi manažerskými esy vyprávěla vtipy
Dana zaujala publikum Lustigovým mottem, že psaní nesmí být nuda, a rozesmála sál anekdotou o komunikaci mezi indiánem a kovbojem. V panelové diskusi vystupovala s Michalem Klímou, bývalým ředitelem mnoha vydavatelství, aktuálně vládním zmocněncem pro média a dezinformace. Dále s odborářským expertem pro vzdělávání L. Němcem a ex-manažerem Microsoftu J. Tomanem. Prezidentka Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR J. Brabcová napsala: „Byla jste skvělá a motivační. Věřím, že se po konferenci hned několik lidí přihlásí do kurzů a já budu jedna z nich...“
Horácká galerie pořádá v rámci projektu CREDNET workshopy pro muzea, galerie, školy a knihovny. Tentokrát to bylo ve Žďáru nad Sázavou, kde na pozvání Věry Staňkové přijela vyprávět o tvorbě, knížkách a učení Nataša Richterová: „Povídala jsem o tom, co mi psaní dává. A stihli jsme i krátké cvičení, aby účastníci na vlastní kůži vyzkoušeli, jak to v kurzech psaní chodí. Také já si z workshopu odnáším poznatky, především z oblasti marketingu a komunikace. Je prima se pořád učit něco nového. Třešničkou na dortu byla prohlídka v multimediálním Muzeu nové generace a noc v zámecké věži!“
Nakladatelství Garamond, které je součástí Albatrosu, má zájem o nejlepší autory z našich kurzů.
Chcete se také ucházet o vydávání vlastních knih ve velkém nakladatelství?
Zkuste to a přidejte se k nám.
Píše odborné knihy s povídkami
Chodili s Danou na stejný gympl. Češtinář však Petrovi jeho tvorbu pohaněl, a tak se nestal vysněným novinářem, ale kardiologem. Před pěti lety Dana zařadila jeho povídky do společné knihy Doba obalová a Petr je přečetl během literárního večera na Dobešce. Letos mu vyšla už druhá kniha – deník z Covidu v Nemocnici na Homolce. „Na konci mám zase povídky!“ napsal Daně světově uznávaný profesor kardiologie. „Máš na tom zásluhu. Vlastně jsi mě k psaní nakopla!“
Lektorský tým z Loučeně |
Výhodnější ceny pro členy
Členem KLUBU PSANÍ DÁVÁ KŘÍDLA se stane ten, kdo se zúčastnil tří víkendových kurzů či absolvoval dlouhodobý seminář. A dále publikuje a diskutuje na klubové FB stránce. Členy naší komunity si hýčkáme výhodnějšími cenami a účastí v projektech jako literární dílny na zámcích, pod Králickým Sněžníkem nebo autorská čtení v Divadle Dobeška. Bonusem jsou lekce s tvůrci jako spisovatel Onřej Neff, „sklepáci“ David Vávra a Milan Šteindler, či režisér a scenárista Pepi Lustig. Letos chystáme povídky do sbírky ČLOVĚK NAŠÍ DOBY.
O slevové kupóny na klubové ceny si pište na info@danaemingerova.cz
Klubovou slevu na Loučeň můžete uplatnit do konce ledna.
„Národní muzeum jsou moje nejtrvanlivější noviny.“
383 exponátů, včetně modelu kudlanky |
DNES ČERSTVÉ RYBY - ČERSTVÉ RYBY - RYBY |
Víte, co je pleonasmus?
Nadbytečná slova
Vláďa Hnát, Lustigův synovec, nás donutil zapátrat, jak se odborně říká nadbytečným slovům, když napsal: „Po přečtení archivního mini-komiksu z roku 1961 jsem si hned vzpomněl na Daniny kurzy a jak posluchačům vštěpujete vyjadřování prosté pleonasmů. V tom komiksu je skvělý příklad slohové úspornosti, byť v nadsázce.“
Reného rozhovor o výuce literatury na školách |
Zábavné tvůrčí zápolení
Dana chystá spolu s Reném Nekudou literární olympiádu, do které se zapojí promíchané týmy z jejich kurzů. Oba lektoři se shodnou v názorech na výuku: „Psaní je řemeslo, dá se pojmenovat a učit,“ uvádí René. „Poslední dobou rád říkám, že psaní není o tom, co tam dát, ale co tam nedat. Skutečné řemeslo je vytáhnout z té velké množiny všech možností jen to nejzajímavější a umět se zbavit toho, co tam nepatří. Důležitá je soudnost a nadhled.“ Že to stejně vidí i Dana, dokazuje předchozí příspěvek.
Psaní podle Lustiga
a v roce 2022 vydali vlastní knihy:
Lea Mandíková, Dana Beranová, profesor Petr Neužil.
Starší NEWSLETTERY najdete zde nebo na hlavní liště webu www.psanipodlelustiga.