Alexej Ženatý (Kuzevanov) |
Z další návštěvy hospody zjišťuju nepokoje v Praze, prý dojde ke změně, komunisté končí? Je to možné? No, to si nás tady asi nenechají. Nechci zpátky. Čekám, až všichni usnou a mizím. Kousek za plotem je jakýsi bunkr. Tam jsem se zabouchl.
Slyším psy a hlídku. Vzdalují se. Utíkám dál.
Na druhý den jsem už úplně vyčerpaný a tedy i neopatrný. Nevšiml jsem si hlídky SNB." Co tu děláte?" ptá se příslušník. Zcela sebevědomě tvrdím: "Jsem turista!"
Jo jo. Vyholený, špinavý turista v ošoupaných hadrech, jsem si pak pro sebe dodal. Asi dost uvěřitelné, zvlášť když se nacházíme pár stovek metrů od vojenského výcvikového prostoru pro Rusy. Ale překvapili. Nabrali mě do auta a převezli do utečeneckého tábora. Za pár dnů za mnou přichází nějaký zaměstnanec Československé televize. Vysvětluje mi: "Když nenaskočíš do auta, tak tě vrátí do Ruska." Nevím, co mám dělat. Mám mu věřit?
Skočil jsem.
V rádiu hlásí moje jméno.
Vladimír, jak se můj zachránce jmenuje, mě seznamuje s plánem útěku. Domluvil se se známým farářem na Vysočině, že mě schová u sebe doma. Půl dne křižujeme republiku, abychom zmátli bezpečnostní složky a večer přijíždíme na faru. Špinavý, smradlavý, cizí Rus k faráři s třemi malými dětmi. Nechápu. Ve sklepě je teplo. Ráno mě budí pětiletý blonďáček a šeptá: "Strýcu, máš nahoře snídani."
Je tu krásně. Lepší sklep, než Rusko.
Po čase, když Sovětská armáda odjela, ulevilo se mi.
Po čase, když Sovětská armáda odjela, ulevilo se mi.
Dostal jsem Československé občanství, ale maminku už nikdy neuvidím. V Rusku jsem odsouzen k smrti za dezerci.