29. října 2024

Můj boj se slušným vychováním - napsala Sára Aboudová

Spojení nezvaný host pro mě neznamená jen to, že dotyčný přišel bez pozvání, ale také, že bych jej, nebudeme si nic nalhávat, ve většině případů ani nepozvala. Tedy je to pro mě někdo, s kým dobrovolně nechci trávit čas.
Ale znáte to, člověk míní, život mění. A tak se mi nejednou stalo, že slyším zvonek, jdu otevřít a kdo stojí za dveřmi? Nezvaný host.
Co dělat? Přivítat jej s větou, že ho moc ráda vidím, ale že jsem bohužel na odchodu? Přitom jsem v teplákách a vytahaném tričku, což určitě neříká, že se zrovna někam chystám. Bohužel nebo bohudík, záleží na úhlu pohledu a situaci, mi moje slušné vychování brání nezvanému hostu zalhat a většinou, i když jsem později na sebe naštvaná, ho nebo ji pozvu dál. Zároveň si říkám, třeba odmítne, nebude mít čas, je u nás jen na skok... To ovšem nemůže být většinou dál od pravdy. 
No co, říkám si, nějak to zvládnu. V těchto situacích se řídím jednou radou: nabídni vodu nebo kávu, ale nikde ne čaj. Proč ne čaj? Protože trvá nesmyslně dlouhou, než jej člověk vypije... a přece nebudu hned ze startu naznačovat, že mám v plánu s „návštěvou“ trávit celé odpoledne. 
Víte, vždycky se to nějak zvládne, ale vždycky si říkám, mám já to zapotřebí? Na jednu stranu nejsem ten typ člověka, co by se dokázal přetvařovat a vést s někým, s kým nechce, konverzaci o osobním životě, o práci, o tom, co je nového, nebo co plánuji. Vždy si říkám, no tak se trochu snaž, půl hodina tě přece nezabije, co si o tobě ten druhý pomyslí. 
Ale víte co, ve finále je mi to vlastně jedno. Pokud má člověk tak málo taktu a nedokáže vycítit, že přišel nevhod, tak mu pravděpodobně nedojde ani tohle. 
A co z toho pro mě do budoucna plyne za ponaučení? Že bych se měla umět víc prosadit a říkat lidem do očí opravdu to, co si myslím.