4. února 2025

Kniha Chaloupka strýčka Toma změnila svět - napsal Petr Janša

V dějinách literatury existují díla, která překračují hranice svého žánru a času. Jsou to knihy, které se stávají katalyzátorem společenských změn, provokují hluboké diskuse a inspirují generace. Dílo dokazuje, že literatura má moc měnit svět.
Mezi takové texty se nepochybně řadí „Chaloupka strýčka Toma“ od Harriet Beecher Stoweové. Tento román, poprvé vydaný roku 1852, není jen literární klasikou, ale také skutečným nástrojem společenské revoluce. Kniha, která svým obsahem otevřela oči milionům lidí po celém světě, hrála klíčovou roli v boji za zrušení otroctví – a tím i v proměně americké společnosti. Harriet, hluboce věřící abolicionistka, využila svého literárního talentu k tomu, aby prostřednictvím příběhu strýčka Toma a jeho spolutrpitelů podala svědectví o nelidskosti otrokářského systému. Stoweová čerpala z vlastních zkušeností – jako obyvatelka Spojených států amerických měla možnost pozorovat nejen kontrasty života na Severu a Jihu, ale i dopady rasového útlaku. Chaloupka strýčka Toma však není pouhým popisem – je obžalobou proti nespravedlnosti, prohlášením, že otroctví je zlo, které musí být zastaveno.
Kniha vykresluje život otroků s takovou syrovostí a empatií, že čtenáře doslova přinutila zaujmout stanovisko. Stoweová odhalila nejen brutální fyzické zacházení s otroky, ale i hluboké psychologické a emocionální utrpení, které tento systém produkoval. Avšak zároveň ukazuje i lidskost a důstojnost zotročených – jejich víru, naději a lásku, kterou si dokázali uchovat i za otřesných podmínek.
Důvodem úspěchu knihy bylo především její emotivní vyprávění. Stoweová vytvořila příběh, který nenechal nikoho chladným: strýček Tom, laskavý a zbožný otrok, se stal symbolem nespravedlivě trpících a vyvolal v mnoha čtenářích jak soucit, tak pocit morální povinnosti jednat.
Kniha byla okamžitě přeložena do mnoha jazyků a stala se jednou z nejprodávanějších publikací 19. století – hned po Bibli. Díky své široké distribuci a ohromujícímu dopadu na čtenáře se stala klíčovým bodem pro abolicionistické hnutí. Příběh inspiroval miliony lidí včetně těch, kteří se do té doby vyhýbali politické angažovanosti. Náhle už nebylo možné otroctví jen přehlížet. Emotivní zobrazení lidského utrpení podnítilo veřejnou debatu a podnítilo vášnivé diskuse mezi zastánci a odpůrci otrokářství.
Abraham Lincoln údajně při setkání s Harriet Beecher Stoweovou poznamenal: „Tak toto je ta malá dáma, která začala tuto velkou válku.“ 
I když se tato historka pravděpodobně zakládá spíše na legendě, dokonale vystihuje váhu, kterou román měl. Chaloupka strýčka Toma je oprávněně považována za jedno z děl, jež přispělo k americké občanské válce, a nakonec i ke zrušení otroctví.



Petr publikuje své příspěvky na blogu Medium.cz.