Stránky

17. dubna 2025

Hledání české duše - napsala Bohuna Kopřivová

Francouzský institut v Praze 

Zúčastnila jsem se velice zajímavé diskuse inspirované knihou Nostalgie není nikdy lehká, kterou napsala paní Renata Líbal – česko-švýcarská novinářka. Tato útlá knížka je součástí mezinárodní edice Duše národa
Paní Renata se také účastnila. Diskusi o české duši vedla Dana Emingerová ve francouzštině, a byla velmi pohotová. Na mne to dělalo dojem, že se ve Francii snad narodila. Hosty byli významní ekonomové, finanční odborníci a developeři, kteří mají k Česku hezký vztah, buď se zde narodili nebo zde žijí.
Nejvíce jsem byla zvědavá, na potomka starého českého rodu Kinských, na Constantina, který je vlastníkem zámku ve Žďáru nad Sázavou a střídavě bydlí ve Francii a zde. Mimo renovace zámku, dělá i finančního poradce. Jeho přesvědčení je, že zámek má sloužit lidem, a proto jej skoro celý zpřístupnil veřejnosti. O Češích říká, že mají světu co nabídnout, ovšem musí se naučit zvítězit nad strachem.
Dalším diskutujícím byl český ekonom Mojmír Hampl, autor mnoha publikací z ekonomické oblasti, předseda Národní rozpočtové rady. Také on nás potěšil, že Češi jsou schopní lidé a přístupni novým věcem.
Belgičan Serge Borenstein je developer, který se usadil v Česku, zatím se do Belgie vrátit nechce. Praha s mu moc líbí, hlavně že se nedemolují staré domy, ale pokud to jde, tak jen rekonstruují a tím se zachovává původní architektura. Založil developerskou společnost Karlín Group s cílem proměnit chátrající část Prahy v moderní a prosperující oblast. Podobný záměr má nyní s Holešovicemi. Dle něj jsou naši lidé šikovní, překážkou v práci je ale administrativa a úřady.

Byla jsem překvapená, jak všichni hovořili o nás hezky, já bych to tak neřekla. Záleží určitě na tom, v jaké společnosti se pohybují. Bohužel, i když já jsem velký optimista, mám kolem sebe dost těch, kteří si stále na něco stěžují, nic jim není dobré a je pro ně zatěžko cokoliv udělat. A tak jsem ráda, že moudří lidé, kteří něčemu rozumí a něco dokázali, nás nevidí tak černě, ale nadějně, jako národ selského rozumu. A minulost, že je pro nás inspirací do budoucna.